ورق روغنی و ورق سیاه که تحت عناوین ورق های فولادی نورد سرد و نورد گرم نیز شناخته می شوند، دو نوع متریال فولادی بسیار مهم و پرکاربرد در صنایع هستند. بیشترین سازه هایی که در زندگی روزمره با آن ها رو به رو هستیم از انواع ورق فولادی ساخته شده اند. ورق روغنی یا ورق فولادی نورد سرد به روشی متفاوت از ورق نورد گرم تولید می شود.

ورق سیاه :

ورق فولادی نورد گرم این نوع ورق با توان کششی متوسط , نقطه مقابل ورق روغنی، ورق های نورد گرم قرار دارند. برای تولید ورق سیاه، فولاد در دمایی بالاتر از دمای کریستالیزاسیون، حدود ۱۷۰۰ درجه فارنهایت حرارت داده می شود. در این دما، فولاد به راحتی تغییر شکل می دهد و می توان آن را به ابعاد و اندازه های متفاوت درآورد. به این ترتیب، ورق های سیاه در مقایسه با ورق روغنی، قیمت کمتری دارند.

توان کششی و تحمل فشار ورق سیاه در قابل ورق روغنی، مقادیر پایین تری دارند. از ورق های فولادی نورد گرم در ساخت سوله های صنعتی، مخازن، پروژه های ساختمانی و … استفاده می شود.

مشتریان ورق سیاه کسانی هستند که کیفیت ظاهری محصول برای آن ها اهمیت چندانی نداشته و بیشتر استحکام و ویژگی های مکانیکی محصول مد نظر آن ها می باشد

ورق روغنی :

ورق روغنی در صنعت به روش نورد سرد تولید می شود؛ در این روش، فولاد مورد نظر در دمای پایین تر از نقطه کریستالیزاسیون فولاد حرارت می بیند؛ در مرحله بعدی، ورق سرد به صورت رول در می آید. این روش تولید، منجر به تولید ورق های فولادی با توان کششی فوق العاده می گردد. از ورق روغنی برای ساخت مصالح ساختمانی استفاده می شود. مهمترین موارد کاربردی ورق نورد سرد شامل قطعات خودرو، متریال ساختمانی، لوازم خانگی و … هستند؛ این ورق ها دارای قابلیت جوشکاری و رنگ آمیزی می باشند.

قیمت ورق های سرد اعم از ورق روغنی و ورق گالوانیزه دو برابر قیمت ورق سیاه می باشد. علت این امر این است که فرایند تولید ورق سرد نسبت به ورق گرم پیچیده تر می باشد.

جدول مقایسه ورق روغنی و ورق سیاه : 

نوع ورق ورق سیاه  ورق روغنی
توان کششی ۶۷۰۰۰ psi ۸۵۰۰۰ psi
توان بازدهی ۴۵۰۰۰ psi ۷۰۰۰۰ psi
کاهش سطح 58 55
میزان کشش تا 2 اینچ 36 28
سختی برینل 137 167

خلاصه :

  • نورد گرم ورق سیاه در دمای بالا  انجام می شود اما ورق روغنی در دمای معمولی تولید می شود.
  • ورق های روغنی معمولاً دارای سطح صیقلی و براق هستند اما انواع ورق سیاه به صورت یک پوشش خاکستری دیده می شوند.
  • ورق های نورد سرد، ابعاد دقیق تری دارند.
  • ورق های روغنی در مقایسه با ورق های نورد گرم دارای خواص مکانیکی بهتری می باشند.
  • قیمت ورق روغنی، بیشتر از ورق سیاه است.

آهن نوین نماینده فروش ورق سیاه و ورق روغنی جهت مشاوره وخرید با شماره 33133-031 تماس بگیرید .