فولاد ساختمانی که به طور عمده در صنعت ساختمان استفاده می شود فولاد st37 است. دلیل استفاده بی شمار از این فولاد نیز جوش پذیری و خواص مکانیکی مناسب می باشد. با این حال در برخی از موارد فولاد st52 نیز به جای این نوع محصول در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که قیمت ورق st37 با قیمت ورق st52 تفاوت چندانی ندارد. هرچند استفاده از ورق st52 به جای ورق st37 معمولا سبب کاهش وزن فولاد مصرفی ساختمان می گردد. به طور کلی ورق st52 دارای شکل ذیری کمتری نسبت به ورق st37 می باشد. دلیل این امر نیز میزان کربن بالا در فولاد مصرفی است. وزن مخصوص این فولادها یکسان بوده ولی از لحاظ استحکام ورق های st52 به دلیل وجود عناصر آلیاژی دارای مقاومت بیشتری می باشند.

ورق ST37 : 

فولاد ST37 به عنوان فولاد نرمه نیز در صنعت شناخته می شود. این از فولادها در دسته فولادهای کم کربن می باشند. همچنین کاربرد اصلی آن در ساختمان سازی و پروفیل های ساختمانی می باشد.ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی فولاد st37 به ترتیب در جداول زیر ارائه شده است.

ورق سیاه st37 از دسته فولادهای مورد استفاده برای مصارف ساختمان سازی به حساب می آید. ورق های سیاه st37 به دلیل درصد کربن پایین، استحکام بالایی داشته و در صنعت و ساختمان سازی و ساخت پروفیل های ساختمانی کاربرد گسترده ای دارد. همچنین به دلیل میزان پایین کربن در آن خاصیت جوش پذیری در این نوع ورق بسیار بالاست. از این ورق برای ساخت مقاطع فولادی مثل تیرآهن، نبشی، میلگرد، ورق، پروفیل و ناودانی استفاده می شود.

ورق ST52 : 

برای آشنایی با مشخصات ورق st52 باید بگوییم  از دسته ورق های ساختمانی و صنعتی به حساب می آید که به همراه ورق سیاه st37 در نیمی از مصارف صنعتی کاربرد دارند. ویژگی خاص ورق سیاه st52، مقاومت در برابر خمش و پیچش، خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن بالا است. این ویژگی ها به دلیل وجود عنصرهای سیلیسیوم (Si) و منگنز (Mn) در ساختار ورق سیاه st52 به وجود آمده است. همچنین این نوع ورق  قابلیت جوش پذیری خوبی دارد و قابل شکل دهی و ماشین کاری نیز هست.

از ورق سیاه st52 در ساخت مقاطعی مانند چهارپهلو و تسمه استفاده می شود. ساخت پل، جرثقیل، ریل، شاسی ماشین های سنگین و قطعات صنعتی از جمله کاربرد های آن به حساب می آید. ورق های سیاه st52 در کارخانه های ایران با ابعاد ۱.۵*۶ متر و ۲*۶ متر تولید می شود. کشور های اروپایی و کارخانجات فولاد شرق آسیا ورق سیاه را ابعاد بزرگ تر نیز تولید می کنند.

جهت مشاوره و خرید ورقST52 و ورقST37 با شماره 33133-031 تماس بگیرید .