به گزارش آهن نوین نیوز، این در حالی بود که آخرین معاملات محصول نهایی مقاطع طویل فولادی در بورس کالا، مربوط به معاملات ۲۱ اسفند بود که شامل سبد میلگرد آجدار فولاد آذربایجان با میانگین نرخ رقابتی ۳۹، ۹۴۶ یا حدود ۴۳۵۰ تومان‌کیلو توام با مالیات ارزش‌افزوده است.

آخرین شنیده‌های بازار صادراتی شمش فولادی ایران هم بنا بر گزارش متال بولتن، حدود ۴۰۰ دلارتن فوب بندرعباس بوده است که باید با نرخ حواله دلار نیمایی سامانه سنا محاسبه یا مقایسه شود، چراکه فولادسازان بزرگ کشور فعال در حوزه‌های صادراتی، موظف به بازگرداندن دلار حاصل از صادرات به بانک مرکزی و سامانه نیمایی شده‌اند.

همچنین آخرین گزارش‌های شنیده شده از بازار سی‌آی‌اس یا کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در دریای سیاه هم از شمش حدود ۴۴۰ دلارتن و میلگرد آجدار حدود ۴۷۰ دلارتن فوب دریای سیاه حکایت داشته است. سمت‌وسوی بازار سی‌آی‌اس در تعطیلات حدود ۲۰ روزه عید نوروز هم ثابت تا کمی کاهش قیمت، به‌ویژه در نیمه دوم تعطیلات نوروزی، در بازار دریای سیاه گزارش شده است. بازارهای صادراتی ایران هم بنا بر آخرین گزارش‌های متال بولتن، متاثر از همین موضوع توام با آرامش و افزایش برخی تخفیف‌ها و به‌طور کلی کاهش نرخ همراه بوده است. تنها تغییر روند و سیگنال مثبت شنیده شده در بازارهای جهانی مربوط می‌شود به شاخص صادراتی سنگ آهن که متاثر از مشکلات و محدودیت‌های به وجود آمده برای تامین این کالا از سوی برخی تامین‌کنندگان عمده این محصول به‌‌ویژه برخی محدودیت‌های لجستیکی استرالیا گزارش شده است.

همچنین آخرین تحولات بازار داخلی در زمینه نظارت دولت، الزام به عرضه‌های مکفی داخلی و اولویت قرار دادن تامین نیاز بازار داخلی از سوی کارخانه‌های تولیدکننده فولاد داخلی و تعیین سهمیه مشخص برای هر تامین‌کننده به جهت عرضه در بورس کالا بوده است. از سوی دیگر، ممنوعیت صادرات محصولات میانی و نهایی برای تاجران و انجام صادرات تنها از سوی مبادی تولیدی یا نمایندگان رسمی آنها به منظور جلوگیری از ارزان‌فروشی در حوزه‌های صادراتی به دلیل کاهش ارزش پول ملی نیز اقدام مهم دیگر دولت است.

محمد اصفهانی / کارشناس بازار فولاد

منبع : روزگار معدن