بیم و امید از تغییر فاز بازار فولاد در روزهای اخیر به گفتمان غالب در این بازار کالایی بدل شده آن هم در شرایطی که قیمت‌ها به نسبت اوج نرخ در روزهای اخیر وارد یک فاز کاهش نسبی شده است. همین سیگنال به این معنی است که بازار از احتمال کاهش قیمت‌ها در روزهای پیش رو ترسیده و همین ترس برای تغییر فاز بازار و شتاب‌گرفتن افت قیمت‌ها کافی است. جو روانی حاکم بر بازار هم به دلیل عدم رشد قیمت دلار و البته پراکندگی و اما و اگرهای معاملاتی در بورس کالا به احتمال تغییر فاز بازار دامن می‌‌زند.

تمامی این موارد در حالی تجربه می‌شود که شاه‌بیت رخدادهای قیمتی در بازار یعنی همان عرضه‌های شمش در بورس کالا در روز گذشته با داده‌های جالبی همراه شده که در نهایت به عدم تایید یک عرضه شمش و یک معامله میلگرد منجر شد.
بازار در انتظار عرضه مکفی

به نظر می‌رسد بازار تغییر فاز قیمت‌ها و میل به سمت افت نرخ را نمی‌تواند پنهان کند آن‌هم در شرایطی که حتی بالابودن قیمت شمش در بورس کالا به‌عنوان یک داده راهگشا به بحث گذاشته شده است یعنی اگر قیمت شمش در بورس کالا بالا باشد، بهای فولاد هم می‌تواند قیمت‌های بالایی را تجربه کند. این سیگنال را باید جدی گرفت، ولی به این معنی نیست که بازار راهی جز تبعیت از قیمت شمش در پیش ندارد.

بازار اگرچه روز گذشته نسبتا ثابت بود، ولی پراکندگی قیمت‌های اعلامی در کنار ترس از کاهش قیمت‌ها روند عمومی در این بازار را افزایشی جلوه نمی‌دهد، یعنی بازار گویی خود را برای کاهش نرخ آماده کرده است. این شرایط البته در روزهای آینده ایفای نقش جدی خواهد داشت و واقعیت‌های پیدا و پنهان بازار را باید در روزهای آینده و مخصوصا اوایل هفته بعد مورد بررسی قرار داد. یعنی تمامی موارد ذکرشده گمانه‌زنی است.

روز گذشته شاهد رخدادهای عجیبی در بورس کالا برای عرضه مصنوعات فولادی بودیم. دیروز در اطلاعیه عرضه؛ ۴ عرضه مختلف درج شده بود که به تابلوی معاملات هم وارد شد، ولی در نهایت۲عرضه پس از زمان معامله، در این بازار باقی ماندند و مورد بررسی قرار گرفت، اگرچه تایید یا عدم تایید آنها اندکی زمان برد که همین سیگنال احتمال عدم تایید یک عرضه و یک معامله را تقویت کرد. شاید مهم‌ترین عرضه روز گذشته که حاشیه‌های جذابی داشت را بتوان عرضه ۲۲۰ تن سبد میلگرد مخلوط با قیمت پایه ۳ هزار و ۶۴۹ تومان بر هر کیلوگرم دانست.

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که این عرضه با جذابیت چندانی همراه نشد یعنی رقابتی برای این عرضه به ثبت نرسید و نرخ کشف شده همان قیمت پایه بود. این داده اگرچه در ادامه فعالیت بازار مورد توجه قرار نگرفت، ولی نشان داد که زیرپوست بازار خبری از التهاب تقاضای خرید نیست و کسی برای خرید میلگرد صف نمی‌کشد. این داده به این معنی بود که بهای میلگرد به‌عنوان یک محصول نهایی ساخته شده از شمش، از خود شمش معامله شده مثلا در روزهای گذشته کمتر بوده است که نشان می‌دهد یک جای کار می‌لنگد. از سوی دیگر شاهد بودیم که دو عرضه ثبت شده دیگر یعنی شمش ذوب آهن فولاد خزر یا فولاد کاوه جنوب کیش در تابلو درج شد که هر دو عرضه هم با رقابت مورد معامله قرار گرفتند و اتفاقا هر دو معامله، قیمت‌هایی بالاتر از بهای میلگرد را هم نشان دادند. همین مطلب به این معنی است که این بازار نه تنها از تعادلی واقعی برخوردار نیست، بلکه رخدادهای زیرپوستی هم در خلال فعالیت بازار در حال خودنمایی است. این وضعیت را می‌توان چهره‌ای نسبتا مخدوش از رخدادهای معاملاتی در بورس کالا به شمار آورد که این ابهام به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد. در همین خصوص در گفت‌وگویی با علی‌ پناهی معاون عملیات و نظارت بورس کالا به بررسی عرضه‌های دیروز و اتفاقاتی که در این حوزه رخ داد پرداختیم.

وی درخصوص عرضه‌های روز سه‌شنبه ۱۴ اسفند در بورس کالا و اتفاقاتی که حول این عرضه‌ها افتاد گفت: روز سه شنبه عرضه شمش و میلگرد قرار بود در بورس کالا صورت بگیرد که از ۴ عرضه صورت گرفته دو معامله به ثبت رسید و دو عرضه دیگر شامل محموله شمش و میلگرد عملا به معامله نرسید و ثبت نشد، دلیل این موضوع این بود که درخصوص عرضه شمش به‌رغم مازاد تقاضا نسبت به عرضه، عرضه‌کننده حاضر به افزایش عرضه و پاسخ به تقاضا نشد و در نتیجه تایید این معامله خلاف مقررات بود. درخصوص عرضه میلگرد هم قیمت کشف شده میلگرد کمتر از شمش بود، این به این معنا است که قیمت کالای نهایی از ماده اولیه خودش کمتر بوده و طبیعی است که چنین قیمتی منصفانه نیست و در نتیجه مورد تایید قرار نگرفت.

در این باره باید گفت زمانی اگر در تالار بورس کالا تقاضا وجود داشته باشد، عرضه باید تا سقف مشخصی برای پاسخ به تقاضا افزایش یابد. وی در پاسخ به این سوال «دنیای اقتصاد» که در حال حاضر هم تقاضا به میزان زیادی وجود داشته و در این رابطه عرضه‌کننده چگونه پاسخ داده است گفت: عرضه‌کننده حاضر به افزایش عرضه نشده و طبق مقررات معامله ثبت نشده است. روز گذشته شمش در حالی عرضه شد که بورس کالا با نگاه به شرایط بازار و با توجه به اینکه تقاضای زیادی در بازار وجود داشت ولی افزایش عرضه از سوی عرضه‌کننده اتفاق نیفتاد، معاملات را تایید نکرد.

به بیان دیگر عرضه‌کننده حاضر به تامین تقاضا در بازار نشد، در نتیجه قیمت کشف شده منصفانه نخواهد بود، این در حالی است که عرضه‌کننده پیش از این تعهد داده که در صورت نیاز بازار باید عرضه خود را افزایش دهد.درخصوص میلگرد هم قیمت کشف شده محصول از سوی متقاضی کمتر از شمش بود، در واقع تایید چنین معامله‌ای هیچ انطباقی با مقررات ندارد.وی در پاسخ به این سوال که عدم تمکین عرضه‌کننده نسبت به عرضه ماده اولیه چه چشم‌اندازی پیش روی بازار می‌گذارد گفت: عرضه‌کننده باید با توجه به تعهدات عرضه خود که نزد وزارت صنعت داده است به وضعیت بازار توجه کند و وزارت صمت بر‌اساس گزارش‌های هفتگی که از میزان عرضه عرضه‌کنندگان حکایت دارد، با عرضه‌کنندگان هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد که عرضه‌های لازم را انجام دهند، ‌چنانچه عرضه شمش امروز یا شنبه پیش‌رو در بورس کالا از سوی همان عرضه‌کننده صورت خواهد گرفت.

منبع:دنیای اقتصاد