در سال 1379 شرکت بازرگانی بین المللی سپید فراب کویر تاسیس شد که صرفا در زمینه بازرگانی و تجارت فعالیت می کرد. پس از مدتی سهامداران با شناخت صحیح بازار و نیازهای اقتصادی منطقه ، ماهیت فعالیت شرکت را به شکل تولیدی تغییر داده و بدین ترتیب شرکت تولیدی فولاد سپید فراب در منطقه محروم و کمتر توسعه یافته آران و بیدگل از توابع کاشان تــاســیــس شــد. در ســال 1381اعلامیه رسمی تاسیس در زمینه احداث یک واحد نورد میلگرد فولادی از سازمان صنایع و معادن استان اصفهان دریافت و متعاقبا قرارداد مربوط به خرید ماشین آلات با کمپانی SIEMENS VAI POMINI منعقد و پس از طی مراحل تست ،تولید رسمی از سال 1386 آغاز شد.

اکنون این شرکت در دو دسته صنعتی و ساختمانی، طیف وسیعی از محصولات را تولید می کند.در دسته محصولات صنعتی، وایرراد از جنس فولاد کم کربن برای ساخت انواع الکترود و سیم ، وایرراد کم کربن برای تولید مفتول کله زنی سرد و فورج سرد  و کشش سرد، وایررادهای کربن متوسط، بردار و کم آلیاژ برای تولید مفتول کله زنی سرد، وایرراد فولادی پر کربن  برای تولید انواع سیم های پرکربن و وایرراد جهت تولید الکترود و سیم جوش تولید می شود. در دسته محصولات ساختمانی نیز  انواع میلگرد و دیگر محصولاتی که در صنعت ساختمان کاربرد دارد، تولید می شود.

از ویژگی های محصولات فولاد کویر آن است که علاوه بر استحکام بالا از داکتیلیتی فوق العاده مناسبی برخوردار بوده و بعضا ازدیاد طول نسبی به‌دست آمده در آزمایش محصولات آج 520 این شرکت در حد A2 (آج 340) است و این بدین معنی است که محصولات این شرکت علاوه بر استحکام بالا از قابلیت جوشکاری مناسب و مقاومت بالا در برابر خستگی و بارهای سیکلی و دینامیکی و ضربه‌ای برخوردار هستند. این مجتمع با انتخاب پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا و استفاده از تجربیات کارشناسان داخلی وخارجی و ایجاد امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی به‌طور مستمر در جهت تولید و بهبود خواص مکانیکی میلگردهای آجدار از جمله بالا بودن میزان Ductility به موازات افزایش استحکام محصولات خود تلاش کرده است.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نورد و اتوماسیون بالا از نظر کنترل درجه حرارت و سرعت سرد کردن و وجود سیستم ترمکس، این امکان به‌وجود آمده است که از شمش های با کربن معادل پایین، بتوان آج 520 و بالاتر را با قابلیت جوش پذیری و مشخصات مکانیکی مطلوب همراه با داکتیلیتی مناسب تولید کرد. مجتمع فولاد کویر که از بدو تأسیس در جهت تولید میلگردهای آجدار با استحکام بالاترفعالیت کرده و با تصویب استاندارد جدید  نیز اکنون میلگرد آج 520 را به صورت انبوه تولید می‌کند.