یکی از مسائل روز مهندسین عمران در روز های کاری بر سر ساختمانها، تشخیص مصالح و مواد استاندارد و مرغوب برای ساخت سازه از مصالح بی کیفیت مشابه است. در این مقاله فروشگاه آهن نوین قصد دارد تفاوت بین میلگرد نوع 2A و 3A را باری علاقه مندان بیان کند.
میلگرد های تولید شده در قطر های مختلف ساخته می شوند که بسته به آنالیز میلگرد یا کشور سازنده و استاندارد های آن متفاوت است. حال برای شناخت تفاوت میلگرد 2A و3A و بکارگیری صحیح هر کدام در سازه مربوط به خود باید انواع میلگرد و کاربرد های آنها را بشناسیم. که در مقاله انواع میلگرد به آن پرداخته میشود اما برای آشنایی مختصر انواع میلگرد میتوان گفت در 4 دسته با نام ها و استاندارد های زیر هستند:
میلگرد 1A یا میلگرد س 240 (میلگرد ساده)
میلگرد 2A یا میلگرد آج 340 (میلگرد آج دار مارپیچ)
میلگرد 3A یا میلگرد آج 400 (میلگرد آج دار جناقی)
میلگرد 4A یا میلگرد آج 500 (میلگرد آج دار مرکب)
اما دراین مقاله منحصرا به تفاوت این دو نوع میلگرد خواهیم پرداخت تا در تشخیص بهتر آن یاری کنده شما باشیم. همانطور که در بالا اشاره شد بد نیست شما با نام قدیمی میلگرد 2A و3A که در برخی بازا ها هنوز با این نام تشخیص داده میشوند آشنا شوید. شناخت نام و اصطلاحات کاربردی در بازار های مختلف به شما در انتخاب درست میلگرد مورد نظرتان کمک شایانی می کند. نام و استاندارد قدیمی برای میلگرد 2Aاصطلاح : میلگرد آج 340 است و برای میلگرد 3A نام میلگرد آج 400 استفاده می شود.
میلگرد 1A یا میلگرد س 240 (میلگرد ساده):در دو نوع تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (هنگام گسیختگی) ۲۵ درصد می باشد ، با نام میلگرد نرم شناسایی شده و اکثرا به شکل صاف و بدون آج است. که کاربرد ان بیشتر برای آهنگری و مناسب برای تغییر شکل و جوشکاری مناسب است .اما بحث اصلی ما تفاوت میلگرد2A و3A ست.

تشخیص 2A، میلگرد آج 340 از 3A، میلگرد آج 400:


در ساخت میلگرد 2A از تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییرشکل نسبی پلاستیکی هنگام گسیختگی ۱۹ درصد است. میلگردی نیمه ترد و نیمه نرم است و به شکل آجدار فنری شکل میباشد.
در ساخت میلگرد 3A از تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی هنگام گسیختگی ۱۴ درصد بوده و میلگرد سخت و خشک محصوب میشود که مناسب سیویل صنعتی و ساختمانی است وآجدارجناقی است و به هیچ عنوان برای آهنگری و تغییر شکل زیاد و جوشکاری مناسب نیست.
برای تشخیص هرچه بهتر این دو نوع میلگرد باید به نکاتی که در شکل ظاهری و جنس آنهاست دقت کرد. در میلگردهای A3 شکل آج ها ضربدری وهفت وهشت هستند ولی درA2 به صورت منفرد وموازی اند. میلگرد 2A تنها در یک مرحله آج زنی مستقیم شکل اصلی خود را بدست می آورد ولی نوع 3A شامل مرحله دوم بنام گوئیچنک یا خنک کاری است که در این مرحله بخاطر پاشش مستقیم آب روی میلگرد و در معرض هوا بودن دارای لایه کدر تر و تیره تری ایست که به رنگ سیاه متمایل است.
اگر شما به عنوان مجری طرح هستید حتما نوع مصالح طراحی شده برای سازه را در صورت نامشخص بودن در نقشه از طراح مطالبه کنین که بر دچار خسارت نشوید چون اگرسازه بر اساس میلگرد 2a طراحی شود شما از3a استفاده کنید، سازه پر فولاد می شود که خلاف آیین نامه و مباحث نظام مهندسی است یا اگر به جای میلگرد 3aاز2 aاستفاده کنید، سازه آن مقاوت لازم برای بنا را نخواهد داشت. اما اگر در پروژه شما ناظر سازه هستید و در نوع و شکل میلگرد مصرفی افراد شک دارید حتما آن را در آزمایشگاه تست کنید. چون سودجویان زیادی وجود دارند که برای منفعت خود دست به تغییر شکل میلگرد ها با آج مناقی کنند و یا برای تولید از استاندارد های 3A استفاده میکنند ولی مقاومت شیمیایی و فیزیکی میلگرد تولید شده با میلگرد 2A برابر است.
اما اگر شما خریدار مصالح سازه هستید بهترین کاربرای جلوگیری از هر نوع و اشتباه در قدم اول، خرید کردن مصالح مورد نیاز از فروشگاه های معتبر و خوش نام است. فروشگاه آهن نوین سعی داشت در این مقاله به شما برای تشخیص و تهیه هر چه بهتر میلگرد کمک کند. برای خرید میلگرد 2A (میلگرد آج 340) و3A (میلگرد آج 400) با کیفیت و با قیمت مناسب میتوانید از سایت معتبر این فروشگاه دیدن فرمایید.