امروز فروشگاه آهن نوین اصفهان در نظر دارد تا شما را با ورق سیاه یا گرم، یک محصول بسیار کاربردی آشنا سازد.
برای آشنایی با این محصول باید بدانیم ورق سیاه چیست با چه فرایندی ساخته و چه کاربرد هایی دارد.
ورق سیاه (گرم) یا به عبارتی Hot Rolled Sheet که از محصولت فروشگاه آهن نوین اصفهان میباشد، از دو نوع فولاد (A36) و (A1011) ساخته شده که هر دو نوع فولاد ذکر شده از دسته فولاد کم کربن هستند.
فولاد A36 به راحتی جوشکاری میشود و عملیات حرارتی را تقویت می بخشد. و فولاد A1011 دارای استحکام بالا و فوق العاده ای است. فرایند ساخت ورق سیاه با ایجاد حرارت بسیار بالا در کارخانه مستقیماً از شمش ورق (بیلت) و گندله آهن تولید می شوند. . در حین عملیات تولید، مواد شیمیایی مختلفی به خط تولید اضافه می کنند تا در خواص محصول تغییراتی داده باشند. فولاد مذاب به شکل تختال یا اسلب تبدیل شده و خنک می شود و در نتیجه به صورت ورق فلزی یا کلاف رول در می آید.
( گندله آهن، ماده خام که برای پخته شدن در حرارت بالا ایجاد میشود و در فرآیند حرارتی ، مگنتیت به هماتیت تبدیل میگردد و گندله به آهن اسفنجی تبدیل می شود و بعد در کوره ها ذوب و فولاد مذاب تبدیل می شود).
عملیات ذوب فولاد در دمای 1700 درجه فارنهایت به بالا صورت میگیرد و در طول حرارت با تحت فشار قرار گرفتن، ضخامتش کمتر شده و به صورت ورقه در می آید. در هنگام رول کردن، برای حذف کریستال مجددا از دمای بالا استفاده میشود، حرارت بالا باعث شکل پذیری آسان فلزوهمچنین ایجاد ورقه هایی با اندازه های بزرگتر می شود.
محصولات تولید شده با استفاده از ورق گرم در دو شک I و H ( I-beams و H-beams) تولید می شوند.

انواع ورق سیاه (ورق گرم)
ورق های گرم در دو نوع عرضه میشوند ورق گرم صنعتی ( نام تجاری ST37) و ورق گرم معمولی (نام تجاری A516-GR60,70 و A285-GR C و A283-GR C و ST52) که هر کدام کاربرد های گوناگونی دارند و در بازار شاهد ضخامت های مختلفی از این نوع ورق ها هستیم از 4 میلی متر تا 60 میلی متر می باشد . این ورق ها قابل برش در ابعاد مختلف است که بسته به نوع و کاربردشان متفاوت می باشد.

کاربردهای اصلی  و مزایای ورق سیاه
ورق های سیاه درصنعت تانکرسازی و ساختمان سازی بسیار پرکابرد هستند . این ورق ها دارای مزایای زیادی هستند که باعث بکارگیری آنها در صنایع مختلف می گردد، از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مقاومت بالای آنها ، هزینه کم و سهولت در نگهداری ، قابلیت برش در ابعاد مختلف ،خاصیت انعطاف پذیری هرچند نا چیزو...
از کاربرد های اصلی این ورق ها نیز میتوان بطور کلی موارد زیر را نام برد:
مصالح فلزی ساختمان
قطعات خودرو
ساخت آبگرمکن
ساخت سوله
تولید تجهیزات کشاورزی
ساخت رینگ و چرخ
صنایع تانکرسازی
ساخت مخازن خاص کشتی سازی
پروژه های مخزن سازی
سد سازی
صنایع فلزی سنگین و ......