ماه هایی که گذشت شاهد التهابات و نوسانات زیادی در صنایع به ویژه صنعت فولاد بودیم. تیم تحقیقات بازار آهن نوین طی این گزارش به بررسی علل افزایش قیمت پرداخته است. عوامل مختلفی در شرایط چند ماه اخیر بابت افزایش قیمت ها موثر بوده است که از عوامل موثر در این نوسانات می توان به فاکتورهای سیاسی اشاره نمود که ترجیح می دهم به موارد دیگر اشاره نمایم:

1-نبود تعادل بین عرضه و تقاضا:در بازه زمانی بعد از خروج آمریکا از برجام یکی از دلایل افزایش قیمت در صنعت فولاد به هم خوردن تعادل بین عرضه وتقاضا بود. جنگ روانی که در این دوران به دلایل مختلف شکل گرفت ، خود باعث بروز این واقعه شد. تصور خالی شدن انبار های اولیه گرافیت که محصولی وارداتی است و از محصولات پایه صنعت آهن است باعث افزایش تقاضا و همینطور افزایش قیمت محصول در بازار شد.

2-هجوم خریداران آهن: خریداران آهن با تصور اینکه ، محصولات در حال گران شدن است باعث افزایش قیمت آهن در این بازه زمانی شدند.تصور همگان بر این بود که اگر امروز خرید نکنی ، فردا گرانتر باید بخری و این نیز باعث شدت بخشیدن به روند افزایش قیمت در بازار شد. 

3-افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش ریال:با اتفاقاتی که در ماه های گذشته به دلیل حباب قیمت دلار رخ داد، تاثیری مستقیم بر روی تمام صنایع وبازار گذاشت. با این مفهوم که هر روز که قیمت دلار افزایش پیدا می کرد ، محصولات آهن آلات نیز افزایش پیدا می کرد.

4-خود تحریمی بازار داخلی توسط تولیدکنندگان:تفاوت قیمت ارز باعث شد تولیدکنندگان تمایلی بابت فروش محصولات خود در بازار داخل نداشته باشند ، چرا که صادرات محصولات سود بیشتری به تولید کننده می داد و خود باعث افزایش قیمت در بازار داخل می شد.